لبخند به زندگی

دنا - قاش مستان (4450)

سلام.

 می خواهم بنویسم ‌‌‌٬از دل بنویسم ٬ با عشق بنویسم ٬ برای عشق بنویسم .

می خواهم نقابها را پاره کنم .

عدد ٬ عدد ٬ عدد ٬ ...

عاشق فریاد نمی کشد ٬ زمزمه می کند .

عاشق حقارت روح را تقبّل نمی کند .

روح کجاست؟

عدد ٬ عدد ٬ عدد ٬ ...

من هرگز نمی گویم در هیچ لحظه ای از این سفر دشوار گرفتار ناامیدی نباید شد ٬ من میگویم به امید باز گردیم - قبل از آنکه نا امیدی نابودمان کند .

عشق آسان نیست ٬ امّا عاشقان هرگز تنها نبوده اند .

عاشق فریاد نمی کشد ٬ زمزمه می کند .

 

برای دوست داران طبیعت عکس های از رشته کوه دنا و بلندترین قلّه آن قاش مستان در نظر گرفته ام .رشته کوه دنا با طول خط راس ۳۰ - ۴۰ کیلومتری خود دارای ۴۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر می باشد و قله قاش مستان با ارتفاع ۴۴۵۰ متر بلندترین قله آن می باشد ( عکس انتهایی دورنمای از این قله که در بین دو قله ماروگول و قبله می باشد ) . در شمال این رشته کوه شهرستان سمیرم و در جنوب آن یاسوج قرار دارد.برای صعود  باید جبهه شمالی آن و از روستای خَفر(محلی ها به معنی گودال و یا جای گود می شناسند ) اقدام نمود.

مسیر صعود تا پناهگاه با شیب متوسط می باشد ولی بعد از آن شیب زیاد می شود و نوع زمین هم از نوع سنگهای فرسایشی و در مواردی عبور از عرض یخچال می باشد.

از ویژگی های این قله می توان به وجود یخچال های طبیعی اشاره کرد که متاسفانه در این فصل به علت یخ زدگی و آب نشدن یخچال ها از روستا تا قله هیچ چشمه مشخص ای وجود ندارد. واز ویژگی های دیگر آن این است که در جبهه شمالی آن هیچ گونه درخت و یا ارسی دیده نمی شود ولی وقتی به بالای قله می رسیم در جبهه جنوبی تنوعی از درختان و ارس دیده می شود.

در پناه حق . . .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶ساعت 19:49  توسط سعید فروتن  |